poniedziałek, 22 sierpnia 2011

PRZEPROWADZKI IGLAKÓW

Często się zdarza że sadzimy rośliny w nie przemyślanym miejscu i po kilku latach trzeba je przesadzać.
Często też kupując rośliny nie mamy wyobrażenia jak duże one urosną. W takich sytuacjach wyjścia są dwa, albo roślinę wyciąć, albo ją przesadzić. Należy pamiętać że przesadzanie to szok dla rośliny i od tego jak kiedy ją przeprowadzimy zależy późniejsze przyjęcie się i dalszy wzrost.
Najlepszy termin 
Powszechnie wiadomo że rośliny gubiące liście na zimę najlepiej jest przesadzać w okresie spoczynku, tzn. kiedy rośliny te nie mają liści. Zależnie od wytrzymałości na mróz robimy to późną jesienią albo wczesną wiosną. liściaste rośliny zimozielone, zaliczane do wrażliwszych na mróz w naszym klimacie najlepiej jest przesadzać tylko wczesną wiosną. W przypadku większości roślin iglastych najlepszym okresem na przesadzanie jest późne lato, (okres od połowy sierpnia do połowy września). 
W tym okresie rośliny nie wykazują już wzrostu pędów i stają się one mniej wrażliwe na wysuszenie. Dodatkowo słabsze słońce i obniżająca się temperatura sprzyjają szybszemu przyjęciu się roślin. Do nadejścia mrozów rośliny powinny wytworzyć młode korzenie, które pozwolą jej łagodnie wejść w okres zimowy. 
Zanim przesadzimy 
Nie wszystkie jednak rośliny przesadza się jednakowo. Im młodsza roślina, tym łatwiej można ją przesadzać. Rośliny duże często wymagają uprzedniego przygotowania do przesadzenia, co powoduje, że zabieg ten zajmuje więcej czasu. Takie przygotowanie do przesadzenia polega na wykopaniu wczesną wiosną wąskiego rowu w odległości około 1/3 promienia korony, włożeniu od strony zewnętrznej folii i wsypaniu żyznej gleby z dużą ilością torfu. Spowoduje to wytworzenie w tym rowie licznych młodych korzeni. Należy pamiętać że bryła ziemi przesadzanej rośliny to duży ciężar i często ruszenie jej z miejsca wymaga dużo siły. 
Bryła korzeniowa większych roślin może ważyć nawet kilkaset kilogramów i do przesadzenia ich niezbędny jest specjalny sprzęt mechaniczny. Dlatego w przypadku dużych roślin najlepiej jest powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie ogrodniczej. we własnym zakresie można przesadzać mniejsze. 
Jeśli roślinę przesadzamy w inne miejsce w tym samym ogrodzie, to przed jej wykopaniem należy przygotować miejsce. Kopiemy duł który jest nieco większy niż bryła korzeniowa przesadzanego drzewa i dno wypełniamy cienką warstwą humusu (żyznej ziemi). Można też wlać do takiego dołu wodę i pozwolić jej wsiąknąć. 
Technika przesadzania 
Ponieważ większość roślin iglastych nie traci igieł na zimę, narażona jest na wysychanie, szczególnie  w okresie późnej zimy, gdy słońce zaczyna mocniej przygrzewać . Dlatego ważne jest aby zachować jak najwięcej młodych korzeni i nie dopuścić do obsypania się ziemi z bryły korzeniowej.Przesadzaną roślinę obkopujemy możliwie szeroko- promień bryły powinien koło 2/3 promienia korony (przy większych roślinach 1/3). Pamiętajmy, że im więcej młodych korzeni uda nam się zachować, tym szybciej i łatwiej roślina przyjmie się na nowym miejscu. Obkopaną bryłę podważamy szpadlem z kilku stron, tak aby oderwać ją od podłoża. Bryłę ziemi, przed ruszeniem rośliny z miejsca należy owinąć (np. jutą), tak by ziemia nie obsypała się, ( w przypadku dużych drzew dodatkowo bryłę należy zabezpieczyć stalową siatką). Ma to szczególne znaczenie kiedy roślina rośnie  w luźnej piaszczystej glebie. Gleby zwięzłe nie osypują się tak łatwo. Jeżeli roślina nie będzie sadzona tego samego dnia, lub będzie transportowana w inne miejsce, bryła korzeniowa powinna być zabezpieczona przed wyschnięciem, roślinę najlepiej jest trzymać w zacienionym miejscu i w razie potrzeby zrosić koronę wodą. Roślinę sadzimy na taką samą głębokość jak rosła uprzednio, pamiętajmy by nie sadzić jej zbyt głęboko. (Dobrze jest też zachować kierunek, najlepiej jest przywiązać wstążkę do gałęzi, np na stronie północnej). Po ustawieniu rośliny w dole zdejmujemy materiał chroniący bryłę korzeniową, po czym wolną przestrzeń zasypujemy żyzną glebą ogrodową z dodatkiem torfu, który stymuluje wzrost młodych korzeni. Po posadzeniu rośliny glebę ubijamy i formujemy z ziemi misę o takiej samej średnicy jak wykopany dół, po czym roślinę kilkakrotnie obficie podlewamy. 
Pielęgnacja po przesadzeniu 
W miarę potrzeby podlewanie należy kontynuować aż do zimy. Jeśli iglak jest wąski i wysoki wymaga umocowania tak by się nie przewrócił. Można to zrobić wbijając z dwóch stron w glebę obok bryły korzeniowej paliki, do których należy umocować roślinę. Mocowanie zdejmujemy dopiero wtedy gdy roślina będzie stabilna (2-3 lata).     
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz